Descrierea produselor
Tuburile de oțel cromolitic sunt fabricate din materiale de-înaltă calitate, inclusiv 4130 și 4140. AISI 4130 și AISI 4140 sunt cele mai frecvent utilizate clase de oțel cu crom-molibden în aplicațiile de mașini de inginerie.
Tuburile noastre de crom-molibden 4130 sunt forjate la temperaturi cuprinse între 950 de grade și 1230 de grade , prezentând proprietăți mecanice excelente atât la temperaturi ridicate, cât și la cameră. De asemenea, au un conținut scăzut de carbon, ceea ce le face ușor de sudat și o prelucrabilitate excelentă, facilitând îndoirea, sudarea, găurirea și alte procesări.
4140 are o prelucrabilitate și sudabilitate mai slabe, necesitând preîncălzire înainte de sudare și tratament termic după sudare. Cu toate acestea, 4140 are o rezistență superioară-la temperatură ridicată, rămânând neîntrerupt timp de 2000 de ore la 600 de grade .
Specificațiile produsului
| Standarde | ASTM A519 |
| Clase de oțel | 1010 1012 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1025 1026 1030 1035 1040 1045 1050 1518 1524 1541 1330 4130 4137 4140 |
| Standarde echivalente | RO 10297-1 25CrMo4 / 34CrMo4 / 42CrMo4; DIN 1.7218 / 1.7225; JIS SCM415 / SCM420; GB 30CrMo / 42CrMo |
| Diametrul exterior (OD) | 6 mm – 323 mm (0,24 in – 12,7 in) |
| Grosimea peretelui (WT) | 1 mm – 40 mm (0,04 in – 1,57 in) |
| Lungime | 4–12 m sau personalizabil |
| Tratarea suprafeței | Suprafata neagra |
| Procesul de producție | Tras la rece |
| Stare | Recoacet, normalizat, stins și temperat (Q&T), eliberat de stres |
Servicii personalizate
- TORICH acceptă servicii de personalizare a toleranței de precizie și oferă dimensiuni personalizate non-standard. Oferim servicii de tăiere-lungime cu un interval de eroare de ±1 mm.
- Oferim servicii de teșire și îndoire în formă de V-, U- și în formă de X-; pentru componentele hidraulice, acceptăm evazare și gât.
- Oferim tratamente de suprafață, cum ar fi finisaj negru, decapare, ungere, fosfatare, sablare și acoperire rezistentă la rugină-și putem efectua șlefuire internă.
Compoziție chimică
| Nota | C (%) | Mn (%) | P (%) Max | S (%) Max | Si (%) | Cr (%) | Lu (%) |
| 4130 | 0.28–0.33 | 0.40–0.60 | 0.035 | 0.040 | 0.15–0.35 | 0.80–1.10 | 0.15–0.25 |
| 4140 | 0.38–0.43 | 0.75–1.00 | 0.035 | 0.040 | 0.15–0.35 | 0.80–1.10 | 0.15–0.25 |
Proprietăți mecanice
| Proprietate | Stare | Rezistența la tracțiune (MPa) | Limita de curgere (MPa) | alungire (%) | Duritate (HB) |
| 4130 | Normalizat | 560–670 | Mai mare sau egal cu 460 | Mai mare sau egal cu 21 | 143–197 |
| 4140 | Q&T | 850–1000 | Mai mare sau egal cu 655 | Mai mare sau egal cu 18 | 197–255 |
Posibile note alternative
- 20CrMo este un oțel cu-aliaj scăzut de crom-molibden, cu un avantaj de cost. Este utilizat în mod obișnuit în mașini de construcții, componente de transmisie auto și piese pentru echipamente grele.
- 25CrMo4 este un grad echivalent cu 4130, oferind rezistență și sudabilitate similare. Este adesea folosit pentru fabricarea arborilor, angrenajelor și a altor piese supuse la stres și uzură ridicate.
- Pentru aplicațiile care nu necesită rezistență excesivă, AISI 1026 este o alegere potrivită. Este rentabil, iar duritatea și rezistența la uzură pot fi îmbunătățite prin procese de călire, făcându-l potrivit pentru domeniul mecanic.
domenii de aplicare
4130 și 4140 sunt cele mai utilizate materiale în domeniul mașinilor de inginerie.
Printre acestea, oțelul 4130 este mai potrivit pentru componentele structurale din mașinile de inginerie și structurile de cadru ale mașinilor de inginerie agricolă datorită performanței sale de procesare.
4140 este adesea folosit pentru fabricarea de mașini grele, inclusiv cilindri hidraulici, role, cadre, știfturi și diverse dispozitive de fixare.
Prezentare de produse


Echipamente de testare



Echipamente de fabrică

Echipamente de decapare


Pachet produse
Oferim o gamă largă de opțiuni de ambalare, inclusiv capace din plastic, pungi țesute, lăzi din lemn și rame de fier. Sunt disponibile, de asemenea, soluții de ambalare personalizate, branding de logo și alte cerințe personalizate pentru a satisface nevoile specifice ale clienților.



FAQ
Î: Ce oțel are o rezistență mai mare, 4130 sau 4140?
R: În general, 4140 are o rezistență mai mare. 4140 are un conținut de carbon de 0,38-0,43%, mai mare decât 4130 de 0,28-0,33%. După revenire, 4140 prezintă de obicei rezistențe la tracțiune și curgere mai mari decât 4130, ceea ce îl face mai potrivit pentru componentele care suportă sarcini mari.
Î: La excavatoare, ce piese sunt potrivite pentru 4130 și care pentru 4140?
R: Componentele care nu poartă sarcină-primară-, cum ar fi suporturile pentru furtunuri hidraulice și părțile structurale mici, pot folosi oțel 4130, în timp ce componentele structurale-principale, cum ar fi brațul și brațul excavatorului, necesită 4140.
Î: Ce industrii utilizează în mod obișnuit țevi de oțel cu crom-molibden ASTM A519?
R: Utilizat în mod obișnuit în producția de automobile, componente aerospațiale, mașini de minerit și foraj și fabricarea de mașini industriale.
Tag-uri populare: țevi de oțel cromoly, China, furnizori, producători, fabrică, personalizate, en-gros, preț, OEM, moara, producător, de vânzare, agent tub din oțel carbon, Generare de energie tub din oțel carbon, Prelucrarea alimentelor Tubul de oțel de carbon, tub de oțel carbon, Sistem de protecție împotriva incendiilor Tub de oțel carbon, Industrie chimică Tub de oțel carbon














